Oferta i rekrutacja
I Liceum Ogólnokształcące
KOMUNIKAT MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ
Harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023 w tym terminy postępowania rekrutacyjnego, składania dokumentów do klas I szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych jest dostępny na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej - TUTAJ.
Ósmoklasisto!
I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku jest właśnie dla Ciebie! Jesteśmy otwarci dla młodych ludzi z pasją, gdyż wierzymy, że tacy uczniowie będą się u nas czuli wyjątkowo.
Kim jesteśmy?
I LO w Gdańsku to szkoła z bogatą historią i wyjątkową atmosferą. Jednocześnie stawiamy na nowoczesność - właśnie tak podchodzimy do nauczania. Pozwolimy Ci rozwinąć skrzydła i pokażemy jak latać.
Dlaczego I LO?
Przygotowaliśmy dla Ciebie rozwijające klasy wieloprofilowe oraz wyjątkowe koła zainteresowań, które poszerzą Twoje horyzonty. Nasi uczniowie i absolwenci biorą czynny udział w życiu szkoły - wspieramy takie inicjatywy, gdyż wierzymy, że aktywność i zapał do działania są na wagę złota. Serdecznie zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą na stronie internetowej, którą nasi uczniowie pomagają tworzyć. Życzymy Ci, abyś dokonał właściwego wyboru, ale jednocześnie liczymy na to, że wybierzesz Jedynkę. Czekamy na Ciebie!
I Liceum Ogólnokształcące - nowoczesna szkoła z bogatą historią!
Kliknij TUTAJ, aby przejść do Regulaminu rekrutacji 2022/23 oraz innych dokumentów.
Profile klas w roku szkolnym 2022/2023
Profile
Klasa A – profil humanistyczny
Przedmioty realizowane na poziomie rozszerzonym to:
- język polski (ilość godzin w kolejnych latach nauki: 5-6-6-7
- historia: 3-4-5-4
- wiedza o społeczeństwie (w grupach międzyoddziałowych dla uczniów, którzy nie wybiorą w klasie II historii ): 1-3-3-3
- język obcy (j. angielski/j. francuski) : 5-4-5-4
Poziom podstawowy:
- matematyka: 4-4-3- 4
Jeśli lubisz czytać książki, pasjonujesz się kinem, chcesz w przyszłości być prawnikiem, dziennikarzem itp. profil humanistyczny w I LO to propozycja dla Ciebie!
W klasie pierwszej zaproponujemy Ci szereg zajęć dodatkowych w postaci warsztatów i ćwiczeń prowadzonych nie tylko przez nauczycieli naszej szkoły, ale też ludzi nauki i artystów. Będziesz poszerzał swoją wiedzę w zakresie wiedzy o filmie na zajęciach Dyskusyjnego Klubu Filmowego, w ramach którego weźmiesz udział w warsztatach, konferencjach filmoznawczych, festiwalach filmowych oraz konkursach związanych z wiedzą o filmie. Szkoła dysponuje zarówno bardzo nowoczesną salą kinową, jak i sprzętem umożliwiającym tworzenie filmów. Współpracujemy z gdańskim klubem Żak, chodzimy tam na projekcje filmów, prelekcje i dyskusje , bierzemy udział w projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.
U nas nauczysz się wyjątkowej umiejętności debatowania, wyrażania swoich poglądów oraz autoprezentacji w ramach zajęć Klubu debat oksfordzkich Dictorium. Dodatkowo od klasy drugiej odbywają się zajęcia z prawnikami z UG i naukowcami z instytutu filologii klasycznej. Każdy uczeń może także skorzystać z dodatkowych lekcji łaciny.
W klasie drugiej zaoferujemy Ci możliwość wyboru jednej z dwóch specjalności
w ramach profilu humanistycznego: ścieżkę medialną lub prawniczą. Zajęcia z obu specjalności odbywać się będą w grupach międzyoddziałowych:
- ścieżka prawnicza – zaczyna się w klasie drugiej; specjalizacja ta da Ci możliwość odbycia dodatkowych obowiązkowych zajęć z historii prawa, podstaw prawa współczesnego oraz wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym; (1 h /tyg w klasie II); ponadto weźmiesz udział w debatach oksfordzkich o tematyce historycznej, organizowanych przez Gdański Oddział IPN oraz kilku konkursach wiedzy o prawie
- ścieżka medialna- zaczyna się w klasie drugiej; specjalizacja ta da Ci możliwość zapoznania się z historią kina; poznasz tajniki sztuki filmowej i spróbujesz własnych sił w reżyserii, montażu oraz pisaniu scenariuszy oraz recenzji filmowych; będziesz mieć okazję wziąć udział w Olimpiadzie Wiedzy o Mediach
KLASA B akademicka – profil matematyczno-fizyczny
Przedmioty realizowane na poziomie rozszerzonym to:
- matematyka (ilość godzin w kolejnych latach nauki): 5-6-7-6
- matematyka akademicka: 1-2-2-2
- fizyka: 2-3-3-3 ( w klasie II i III przynajmniej jedna godzina lekcyjna w tygodniu w 15-osobowych grupach ćwiczeniowych)
- j. angielski/j. francuski/j. niemiecki: 5-4-5-4
Oferta edukacyjna tej klasy adresowana jest do pasjonatów nauk ścisłych !
Jest to klasa z autorskim programem nauczania matematyki, który powstał i jest realizowany we współpracy z Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość Politechniki Gdańskiej. W trakcie nauki, będziesz realizował trzy dodatkowe przedmioty matematyczne:
- Logika i dowodzenie twierdzeń,
- Elementy matematyki wyższej i liczby zespolone,
- Rachunek całkowy.
W ten sposób poznasz m.in. własności funkcji oraz elementy analizy matematycznej wykraczające poza podstawę programową na poziomie rozszerzonym, liczby zespolone, macierze i wyznaczniki oraz w jakich dziedzinach nauki są one wykorzystywane. Część zajęć lekcyjnych poprowadzi w szkole wykładowca Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość Politechniki Gdańskiej. Dla uczniów tej właśnie klasy, w szkole jest Koło matematyki olimpijskiej – jako przygotowanie do Olimpiady Matematycznej, Koło informatyczne oraz Koło meczy matematycznych ; uczniowie uczestniczą w obozie naukowym - Polygon matematyczny, organizowanym przez Uniwersytet Gdański.
Uczniowie tej klasy biorą udział w wielu różnych konkursach matematycznych, fizycznych, zdobywają tytuły finalistów i laureatów, a także indeksy na wybrane wyższe uczelnie w Trójmieście i w Polsce. Absolwenci są wyróżniającymi się studentami.
KLASA C/F politechniczna międzyoddziałowa - profil matematyczno-fizyczno-informatyczno-chemiczny.
To klasa dedykowana uczniom zainteresowanym techniką i informatyką oraz innowacjami technicznymi.
Przedmioty realizowane w tej klasie na poziomie rozszerzonym to:
- matematyka (ilość godzin w kolejnych latach nauki): 6-5-6-5
- fizyka: 3-2-4-3 (w klasie II i III przynajmniej jedna godzina lekcyjna w tygodniu w 15-osobowych grupach ćwiczeniowych)
- informatyka : 1-4-3-2 lub chemia: 1-5-3-2
- język angielski : 3-3-3-3
- język angielski techniczny:1-1-2-2
Uczniowie tej klasy biorą udział w wielu różnych konkursach technicznych i informatycznych oraz matematycznych, zdobywając nagrody i indeksy na uczelnie techniczne w całej Polsce.
W programie nauczania przewidziano udział uczniów w:
- zajęciach Akademii ETI (na Wydziale Elektroniki Telekomunikacji Informatyki Politechniki Gdańskiej) lub w laboratoriach Wydziału Chemii PG
- zajęciach Szkolnego Koła Robotyków ROBOILO– młodzi programiści budują i programują roboty i odnoszą sukcesy w zawodach międzynarodowych
- dla zainteresowanych Koło matematyki olimpijskiej oraz Koło meczy matematycznych
Uczniowie tej klasy zdobywają tytuły finalistów i laureatów olimpiad przedmiotowych, są w programie „Zdolni z Pomorza” , zdobywają indeksy na wybrane wyższe uczelnie w Trójmieście i w Polsce. Absolwenci klasy politechnicznej są wyróżniającymi się studentami.
Klasa D ekonomiczna międzyoddziałowa - profil matematyczno-ekonomiczny
Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym:
- matematyka (ilość godzin w kolejnych latach nauki): 5-6-6-6
- geografia: 2-4-3-3
- wiedza o społeczeństwie (do wyboru w grupach międzyoddziałowych): 1-3-3-3
- język angielski/j. niemiecki: 5-4-5-4
Do klasy matematyczno-ekonomicznej zapraszamy uczniów, którzy planują studiować nauki społeczne i ekonomiczne.
Od klasy drugiej uczniowie mogą realizować do wyboru:
- ścieżkę ekonomiczną –matematyka i geografii na poziomie rozszerzonym
- ścieżkę społeczną - wiedza o społeczeństwie (poziom rozszerzony)
W programie nauczania przewidziano udział uczniów w:
- zajęciach w Klubie debat oksfordzkich Dictorium
- zajęcia z historii historia prawa (w klasie II do wyboru)
- zajęcia w Kole ekonomicznym
Uczniowie klasy ekonomicznej, biorą udział w Mistrzostwach Polski Debat Oksfordzkich oraz w międzynarodowym turnieju debat oksfordzkich w języku angielskim Muszkieterowie Słowa. Ponadto rozwijają swoje zainteresowania i kompetencje w konkursach ekonomicznych, geograficznych i prawniczych. Są finalistami Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej i Olimpiady Geograficznej.
Klasa E medyczna – profil biologiczno-chemiczny
Przedmioty realizowane na poziomie rozszerzonym to:
- biologia (ilość godzin w kolejnych latach nauki: 2-4-3-3; (w kl. II i III jedna godzina lekcyjna w 15-osobowych grupach ćwiczeniowych)
- chemia: 2-4-4-2; (w kl. II i III jedna godzina lekcyjna w 15-osobowych grupach ćwiczeniowych)
- język angielski/j. francuski/j. niemiecki: 5-4-5-4
Edukacja w klasie o tym profilu to bardzo dobra propozycja, jeśli w przyszłości planujesz studiować nauki medyczne, biotechnologię, ochronę środowiska, biologię czy chemię, zarówno na uczelniach medycznych jak i technicznych.
W klasie tej realizowany jest autorski program chemii i biologii, który łączy w ciekawy sposób zagadnienia z chemii, biologii i fizyki, a przez to umożliwia świetne opanowanie podstawy programowej na poziomie rozszerzonym. Warto podkreślić, iż część zajęć z chemii od klasy drugiej prowadzona jest z podziałem na grupy. Uczniowie klasy medyczne uczestniczą w :
- zajęciach w laboratorium chemicznym na Politechniki Gdańskiej oraz udział w warsztatach laboratoryjnych i wykładach w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym
- seminariach i ćwiczeniach w ramach projektu „Poznaj pracę biologa" na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego
- projekcie pod hasłem "Zaproś naukowca do szkoły" – młodzież bierze udział w zajęciach prowadzonych przez wykładowców UG na terenie szkoły
- zajęciach Koła chemicznego
- realizują w klasie maturalnej innowacyjny blok tematyczny z chemii „Elementy chemii biologicznej”
Uczymy języków: angielskiego, niemieckiego, francuskiego
języki

Język angielski (wiodący)
- poziom podstawowy i rozszerzony, grupy o różnym poziomie zaawansowania (Intermediate - Advanced)
- wszystkie zajęcia języka angielskiego odbywają się w grupach międzyoddziałowych
- podział na grupy następuje w podczas wyjazdu integracyjnego klas pierwszych
- od 16 lat organizujemy wymianę ze szkołą w Kalmar w Szwecji
- organizujemy projekt wyjazdu do Londynu i Brighton – jest to wyjazd zaplanowany i zorganizowany przez uczniów
- nauczyciel języka pomaga uczniom w aplikacji do prestiżowych szkół w Wielkiej Brytanii w ramach stypendium HMC (Student Scholarship) oraz w aplikacji na studia w UE
- bierzemy udział w konkursach języka i kultury anglojęzycznej
- co roku organizujemy Dzień Kultury Krajów Europejskich
- bierzemy udział w ogólnopolskich debatach oksfordzkich w języku angielskim - w roku 2018 wygraliśmy ogólnopolski turniej Muszkieterowie Słowa, w roku 2017 zajęliśmy na III miejsce na tym samym turnieju.

Język niemiecki (wiodący)
- poziom podstawowy i rozszerzony, w grupach początkujących i zaawansowanych
- od wielu lat organizujemy wymianę polsko-niemiecką ze szkołą w Pulheim k. Koloni
- podczas wymiany uczniowie poznają miasto, ale też biorą udział w warsztatach językowych
- organizujemy dodatkowe zajęcia z języka niemieckiego dla zainteresowanych
- bierzemy udział w Olimpiadzie Języka Niemieckiego oraz w Trójmiejskim Konkursie Języka Niemieckiego

Język francuski (wiodący)
- poziom podstawowy i rozszerzony
- uczniowie mogą korzystać z zajęć dodatkowych prowadzonych przez nauczyciela, podczas których poznajemy kulturę frankofońską
- bierzemy udział w międzyszkolnych konkursach języka i kultury francuskiej
- współpracujemy ze szkołami gdańskimi, w których można uczyć się tego języka