Niebieski Wolontariat


Działamy w słusznej sprawie

 

 

Czym jest "Niebieski Wolontariat"?

To specjalna część całego wolontariatu w naszej szkole, która jest dla nas bardzo ważna. Zaczęło się niewinnie kilka lat temu, kiedy to zorganizowaliśmy „Godzinkę sportu z okazji Dnia Dziecka” dla podopiecznych Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego dla Dzieci z Autyzmem. Dzisiaj to już wiele aktywności i wydarzeń na przestrzeni całego roku szkolnego, w których aktywny udział biorą kolejne pokolenia „jedynkowiczów” oraz pracownicy naszej szkoły. Naszym celem jest nie tylko organizowanie różnych przedsięwzięć dla dzieci z SORW-u czy oddziałów klas z autyzmem z SP 69 w Gdańsku, ale także uświadamianie wszystkim, czym naprawdę jest autyzm. Spytacie nas, a co my, Niebiescy Wolontariusze z tego mamy? Przede wszystkim czerpiemy ogromną radość z bezcennych uśmiechów dzieci oraz poszerzamy swoją wiedzę na temat autyzmu w praktycznym działaniu.

 


 

Jak działamy?

   1. Światowy Dzień Autyzmu.

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Autyzmu, który jest początkiem wielu akcji odbywających się w tym miesiącu. Kwiecień to światowy miesiąc wiedzy o autyzmie. Szczególnie wtedy zapraszamy naszych małych przyjaciół ze Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego oraz SP 69 w Gdańsku do ILO na projekcję bajek w sali kinowej oraz zajęcia sportowe prowadzone przez naszych Niebieskich Wolontariuszy. Organizujemy wykłady dla uczniów, które przybliżają im problematykę autyzmu. Przeprowadzamy dla klas konkursy np. „A jak Autyzm”, na którego finał przyjechał Pan Bartłomiej Topa, polski aktor filmowy i teatralny, który również aktywnie propaguje wiedzę o autyzmie. Współorganizowaliśmy i uczestniczyliśmy również w niebieskim marszu „Solidarnie dla autyzmu”, który przeszedł ulicami Gdańska w kwietniu 2019 roku.

 

 

 

    2. Filmowe Walentynki

Jak sama nazwa wskazuje, w okolicach 14 lutego organizujemy Walentynkowe Kino dla dzieci z autyzmem. Dekorujemy wtedy salę kinową balonami, przygotowujemy popcorn lub inne przekąski, a następnie oglądamy wspólnie filmy. Wszystkim sprawia to dużo przyjemności, a dodatkowo dzieci mogą oswajać się z warunkami panującymi w kinie, co w dorosłym życiu ułatwi im samodzielne wyjście do prawdziwego kina.

 

 

 

    3. Mikołajki i Dzień Dziecka na sportowo

Zarówno z okazji Dnia Dziecka w czerwcu, jak również Mikołajek w grudniu organizujemy przeróżne zajęcie i zabawy sportowe dla dzieci z SOWR-u. W okresie letnim sportowe lekcje odbywają się na naszym szkolnym boisku, a w okresie zimowym na sali gimnastycznej. Dodatkowo w Mikołajki dzieci są odwiedzane przez Świętego Mikołaja, który wręcza im prezenty przygotowane przez naszych Niebieskich Wolontariuszy. Każdy uczestnik tych wydarzeń świetnie się bawi, zwłaszcza, że sport to samo zdrowie.

 

 

 

Wszystkie zdjęcia znajdują się w galerii.