Koło teatralne

Koło teatralne
Nowy Teatr Jedynka. Zajęcia dla uczniów, którzy interesują się teatrem, sztuką aktorską, reżyserią. Zajęcia odbywają się w poniedziałki, w godz. 16.00 - 18.15 w sali numer 30. Opiekunem teatru jest Pan Jan Orszulak, reżyser teatralny. Koło finansowane jest z Funduszy RR i przy współudziale Fundacji Gdańskiej Jedynki. Nowy Teatr Jedynka powstał dzięki staraniom całego środowiska szkolnego - uczniów, nauczycieli, rodziców. Nasz teatr będzie...
Nowy Teatr Jedynka. Zajęcia dla uczniów, którzy interesują się teatrem, sztuką aktorską, reżyserią. Zajęcia odbywają się w poniedziałki, w godz. 16.00 - 18.15 w sali numer 30. Opiekunem teatru jest Pan Jan Orszulak, reżyser teatralny.
Koło finansowane jest z Funduszy RR i przy współudziale Fundacji Gdańskiej Jedynki.
Nowy Teatr Jedynka powstał dzięki staraniom całego środowiska szkolnego - uczniów, nauczycieli, rodziców. Nasz teatr będzie nawiązywał do chlubnych tradycji teatralnych istniejących w naszym liceum. Mamy na myśli granie z sukcesem dla Rolanda Topora w roku 1996, w ówczesnym sopockim BWA, spektaklu "Joko świętuje rocznicę".
Przyjaciółmi teatru, wspomagającymi jego prace, są prof. Jolanta Mantey i prof. Krzysztof Pękacik. Teatr spotyka się głównie w środy na warsztaty kształcące umiejętności teatralne oraz prezentowania się przed innymi, wychodzi na spektakle, a obecnie skupia się na próbach do spektaklu "Wolność". Materiały do spektaklu pochodzą z "Dialogu" 677 „WOLNOŚĆ I SUCHY FAKT”.
Budowane przez nas przedstawienie rozumiemy jako przepracowanie pamięci o historii czasów wojny poprzez jej ukazanie w losach scenicznych bohaterów. Spektakl wpisuje się w koncepcję czasu czytanego, przeszłości przeżywanej w teraźniejszości, ale też jest próbą przezwyciężenia trwania współczesnego człowieka w niepamięci, w niewiedzy. Współczesny świat mediów jest spektaklem, w którym wszyscy dryfujemy zagubieni, zagrożeni odejściem od jasnych i określonych zasad. Pamiętanie zastępuje nasze wirtualne archiwum. Budzi to pytanie, czy w ten sposób da się zachować pamięć o uczuciach?
Zapraszamy na szkolną premierę już niebawem 24 kwietna, która odbędzie się w historycznej auli Jedynki. Bliższe informacje wkrótce.
W ramach koła chodzimy również na przedstawienia. Pod koniec ubiegłego semestru byliśmy w Teatrze Wybrzeże na „Wesołych kumoszkach z Windsoru” Williama Szekspira, reżyserii Pawła Aignera. Bawiliśmy się przednio a biorąc pod uwagę, że to komedia, uśmialiśmy się jak nigdy. Pod koniec spektaklu cała widownia wstała, aby oklaskiwać aktorów.
Niektórym z nas udało się również dotrzeć na „Przedwiośnie” na podstawie powieści Stefana Żeromskiego, jednak spektakl chyba nie przypadł do gustu publiczności, bo po przerwie widownia opustoszała.
Pod koniec stycznia wybraliśmy się na kolejne przedstawienie pt. „Faraon” na podstawie powieści Bolesława Prusa, wyreżyserowane przez pana Adama Nalepę. Bardzo udany występ, na którym wspaniale bawiła się zarówno młodzież jak i dorośli. Najbardziej podobała mi się ta egipska oprawa muzyczna, która nadawała klimatu i cofała widza w czasie tak, że rzeczywiście czuł się jakby był w starożytnym Egipcie.
Obecnie jesteśmy w trakcie pracy nad scenariuszem do naszej etiudy i ćwiczymy prawidłową intonację podczas recytacji wierszy, co jest nie lada wyzwaniem. Pani Jendrzejewska niczym generał- musztruje nas ciągłym powtarzaniem tych samych wersów. Jednego jesteśmy pewni- ta ciężka, ale i przyjemna, praca na pewno będzie warta swojej ceny!
Autor: Natalia Gurin IA
Zajęcia te sprawiają nam nieskrywaną przyjemność, pozwalają na odkrywanie własnych możliwości, przekazywanie emocji i kreowanie roli. Uczymy się być innymi osobami, bo przecież na tym polega między innymi sztuka aktorska.
Może zajęcia te obudzą uśpione jeszcze talenty i w niedalekiej przyszłości będziemy mogli podziwiać na scenie lub ekranie twarze nowych zdolnych aktorów.
Nowy Teatr Jedynka powstał dzięki staraniom całego środowiska szkolnego - uczniów, nauczycieli, rodziców. Nasz teatr będzie nawiązywał do chlubnych tradycji teatralnych istniejących w naszym liceum, jak chociażby granie z sukcesem dla Rolanda Topora w roku 1996, w ówczesnym sopockim BWA, spektaklu "Joko świętuje rocznicę". Przyjaciółmi teatru, wspomagającymi jego prace, są prof. Jolanta Mantey i prof. Krzysztof Pękacik. Zajęcia prowadzi dr Marzena Wojciechowska-Orszulak.
Teatr spotyka się głównie w środy na warsztaty kształcące umiejętności teatralne oraz prezentowania się przed innymi, wychodzi na spektakle, a obecnie skupia się na próbach do spektaklu "Wolność". Materiały do spektaklu pochodzą z "Dialogu" 677 „WOLNOŚĆ I SUCHY FAKT”.
Budowane przez nas przedstawienie rozumiemy jako przepracowanie pamięci w postaci wystawiania historii. Poznanie przeszłości jest częścią dyskursu teatralnego, pomagającego odnaleźć swoje miejsce we wspólnocie pamięci kulturowej. Spektakl wpisuje się w koncepcję czasu czytanego, przeszłości przeżywanej w teraźniejszości ale też jest próbą przezwyciężenia trwania w niepamięci, niewiedzy. We współczesnym świecie spektaklu mediów dryfujemy czasami zagubieni, zagrożeni odejściem od jasnych i określonych zasad. Pamiętanie zastępuje nasze wirtualne archiwum. Budzi to pytanie, czy w ten sposób da się zachować pamięć o uczuciach?
Zapraszamy na szkolną premierę 24 kwietna w historycznej auli Jedynki Bliższe informacje wkrótce.
Opiekun NTJ – dr M. Wojciechowska - Orszulak
_______________________________________________________________________________________________________
Pierwszy spektakl pt. "Wolność" Nowego Teatru Jedynka zdobył II nagrodę na Wojewódzkim Konkursie Teatralnym Bursztynowa Maska. Drugą sztuką, którą wystawiliśmy w roku 2019 był "Henryk V". Uroczysta premiera odbyła się na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w ramach projektu Teatralny Pasjans. Następnie graliśmy to przedstawienie W Filharmonii Kaszubskiej, Teatrze na Plaży w Sopocie oraz Technikum Łączności. W pierwszym semestrze ubiegłego roku szkolnego pracowaliśmy nad tekstem Rolanda Topora.